Всесвітній день нирки, який проводиться щороку на початку березня у понад 120 країнах світу, у тому числі Україні, - ініціатива, покликана привернути увагу світової спільноти - пересічних громадян та професійних лікарів - до профілактики та обізнаності про хронічні хвороби нирок (ХХН), знизити частоту захворюваності та покращити якість життя громадян через профілактику. Кампанія започаткована у 2006 р. як ініціатива Міжнародного товариства нефрології (International Society of Nephrology - ISN) та Міжнародної федерації ниркових фундацій (International Federation of Kidney Foundations - IFKF).

У 2019 році Всесвітній День нирки проводитися під девізом «Здорові нирки - у всіх і усюди».

Цього року Всесвітній День Нирки присвячений підвищенню інформованості про зростаючий тягар захворювань нирок у всьому світі, і про необхідність розробки стратегії щодо запобігання та лікування захворювань нирок.

За оцінками, 850 мільйонів людей у всьому світі страждають на захворювання нирок від різних причин. Хронічна хвороба нирок (ХХН) є причиною як мінімум 2,4 мільйона смертей на рік і нині шостою найбільш швидко зростаючої причиною смерті.

У світі від 8 до 10% дорослого населення мають деякі форми ушкодження нирок, і кожен рік мільйони людей передчасно вмирають від ускладнень, пов'язаних з хронічними захворюваннями нирок (ХХН).

За оцінками експертів Всесвітньої організації охорони здоров'я, масштаби поширення і важкі соціальні наслідки хронічної хвороби нирок (ХХН) вже сьогодні можуть поставити її в один ряд з захворюваннями, які прийнято називати «тихими вбивцями», тобто хворобами серця і легенів, раку і цукрового діабету. Дослідження також показали, що порушення функції нирок збільшує ризик розвитку інфаркту міокарда й інсульту в десятки разів. При цьому доведено, що вартість профілактичних заходів на ранніх стадіях ХХН в 100 разів нижче, ніж лікування пацієнта за допомогою гемодіалізу або шляхом трансплантації органу. Але, на жаль, діагностувати недугу у «зародку» вдається поки лише в 50% випадків.

Хронічна хвороба нирок (ХХН) - наднозологічне поняття, що об'єднує всіх пацієнтів, в яких  протягом 3-х місяців і більше  зберігаються ознаки пошкодження нирок і/або зниження їх функції.

Концепція ХХН була сформульована у 2002 році експертами Національного ниркового фонду США і незабаром отримала визнання всього медичного співтовариства, в тому числі в Україні. Поняття ХХН прийшло на зміну терміну «хронічна ниркова недостатність», який не мав єдиних загальновизнаних критеріїв діагностики та класифікації, що призводило до різночитань і ускладнювало вироблення універсальних підходів до лікування. Концепція ХХН переносить акцент з термінальної на ранні стадії захворювань нирок і, найбільшою мірою, задовольняє завданням нефропротективної стратегії і нефропрофілактики.

Багато років серйозність проблеми ХХН недооцінювалася, вона залишалася в «тіні» інших соціально значущих захворювань. Сплеск інтересу до проблеми ХХН виник на початку XXI століття, коли з'явилися дані великих епідеміологічних досліджень (NHANES тощо), які показали високу частоту порушень функції нирок в популяції.

Епідеміологічні дослідження останніх років, проведені в різних регіонах світу, переконливо продемонстрували, що поширеність ХХН в даний час досягає 8-35,5%.  Коливання показників поширеності захворювання залежать від віку обстежуваних - чим старше пацієнти, тим частіше у них діагностують ХХН.

В середньому у кожних 10 з 100 дорослих виявляються ознаки ХХН, 9 з яких не підозрюють про наявність у них захворювання, оскільки початкові стадії ХХН протікають безсимптомно.

Як правило, хворі звертаються за допомогою до лікаря значно пізніше, коли прогресуюче ураження нирок призводить до появи артеріальної гіпертензії та/або набряків. На жаль, в таких випадках радикально вплинути на перебіг ХХН практично неможливо, і єдиним способом збереження життя пацієнтів стає ниркова замісна терапія (гемодіаліз, перитоніальний діаліз або трансплантація нирки). На момент створення Національного реєстру в Україні (2003 рік) було офіційно зареєстровано всього 24 тис. хворих ХХН. Сьогодні кількість таких пацієнтів досягла майже 500 тис., але навіть цей показник ще дуже далекий від справжнього. Дана ситуація обумовлена перш за все низьким виявленням даною патології, яка, по суті, базується на проведенні не дуже складних діагностичних процедур, доступних сьогодні практично в будь-якому медзакладі: загальний аналіз сечі, ультразвукове дослідження сечової системи, визначення концентрації креатиніну з розрахунком ШКФ.

Причини ХХН

Високий кров'яний тиск (гіпертонія) і діабет є найбільш поширеними причинами захворювань нирок. Високий кров'яний тиск спричиняє трохи більше чверті всіх випадків ниркової недостатності. Діабет є причиною приблизно однієї третини всіх випадків захворювання і є найбільш поширеною причиною ТПН в більшості розвинених країн.

Інші менш поширені стани включають запалення (гломерулонефрит) або інфекції (пієлонефрит). Іноді ХХН передається у спадок (наприклад, полікістоз) або є результатом тривалої закупорки сечостатевої системи (наприклад, збільшення простати або ниркові камені).

Деякі ліки можуть викликати ХХН, особливо деякі знеболюючі препарати (анальгетики), якщо приймати їх протягом тривалого часу. Часто лікарі не можуть визначити причину проблеми.

Людина може втратити до 90% функції нирок, перш ніж з’являться будь-які симптоми.

У більшості людей немає симптомів, поки ХХН не прогресує. Ознаки прогресування ХХН включають набряки, втому, труднощі з концентрацією уваги, зниження апетиту, кров у сечі і пінисту сечу.

Більшість людей з ранніми стадіями ХХН залишаються недіагностованими. Тому важливо для людей з будь-якими факторами ризику пройти простий тест на функцію нирок.

Захворювання нирок, як правило, протікає непомітно, часто руйнуючи більшу частину функції нирок, перш ніж викликати будь-які симптоми. Раннє виявлення порушення функції нирок має вирішальне значення, оскільки воно дозволяє проводити відповідне лікування до того, як пошкодження або погіршення функції нирок проявиться через інші ускладнення.

Прості лабораторні аналізи проводяться на невеликих зразках крові (для вимірювання вмісту креатиніну і оцінки ШКФ) і на сечі (для вимірювання екскреції креатиніну і альбуміну).

Функцію нирок найкраще визначити за допомогою такого показника, як ШКФ (швидкість клубочкової фільтрації), який вимірює швидкість фільтрації крові по нирках. Цей показник дозволяє лікарям визначити, чи є функція нирок нормальної, а якщо ні, то до якого ступеня погіршилася ця функція.

До груп ризику ХХН входять, насамперед, хворі з цукровим діабетом, підвищеним артеріальним тиском, гострим пошкодженням нирок, гострим пієлонефритом, обтяженою спадковістю, вагітні, які мали прееклампсію, еклампсію або гіпертензію в анамнезі, пацієнти з ревматичними хворобами.

 

ФАКТОРИ РИЗИКУ ХХН ВКЛЮЧАЮТЬ:

 • цукровий діабет;
 • артеріальну гіпертонію;
 • інші серцево-судинні захворювання (ІХС, хронічна серцева недостатність, ураження периферійних артерій і судин головного мозку);
 • обструктивні захворювання сечових шляхів (камені, аномалії сечових шляхів, захворювання простати, нейрогенний сечовий міхур);
 • аутоімунні та інфекційні системні захворювання (системний червоний вовчак, васкуліти, ревматоїдний артрит, підгострий інфекційний ендокардит, HBV-, HCV-, ВІЛ-інфекція);
 • хвороби нервової системи і суглобів, що вимагають регулярного прийому анальгетиків і нестероїдних протизапальних препаратів (не менше 1 дози на тиждень або 4 доз на місяць);
 • випадки термінальної ниркової недостатності або спадкові захворювання нирок у сімейному анамнезі.

 

Гіперліпідемія, ожиріння, вік старше 50 років, куріння, надмірне споживання алкоголю є визнаними факторами ризику розвитку ХХН. Таким чином, для виявлення ХХН вирішальне значення мають не скарги, які є неспецифічними і можуть повністю бути відсутніми, а дослідження анамнезу життя, сімейного та фармакологічного анамнезу і виявлення факторів ризику розвитку захворювання.

Для населення, що входить до групи ризику розвитку захворювань нирок, розроблені методи нефропротективное терапії, ранній початок якої є вкрай важливим, а також рекомендуються прості та ефективні заходи, спрямовані на зміну способу життя:

 • Відмова від паління.
 • Обмеження споживання кухонної солі - менш 5 г / добу і білка до 0,6-0,8 г / кг;
 • Суворий контроль артеріального тиску (менше 130/80 мм.рт.ст.).
 • Максимально раннє лікування артеріальної гіпертонії.
 • Корекція анемії.
 • Корекція порушень фосфорно-кальцієвого обміну.

 

Захворювання нирок є мовчазними вбивцями, які значною мірою впливають на якість життя людини. Однак існує кілька простих правил, за допомогою яких можна знизити ризик розвитку захворювань нирок.

 1. Зберігати активний та здоровий спосіб життя.
 2. Контролювати рівень цукру в крові.
 3. Контролювати артеріальний тиск.
 4. Раціонально харчуватися та контролювати масу тіла.
 5. Підтримувати здорове споживання рідини. Пити не менше 1,5-2 літра води в день.
 6. Не палити.
 7. Не приймати лікарські препарати без призначення лікаря. Багато з них мають нефротоксичну побічну дію.
 8. Перевіряти функцію ваших нирок, якщо є один або більше факторів "високого ризику", таких як: цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, надмірна вага, ви або хто-небудь з членів вашої родини страждає від захворювання нирок.

Підступність захворювань нирок полягає в тому, що вони можуть багато років не давати знати про себе, не викликати ніяких скарг, так що виявити їх можна тільки пройшовши медичне обстеження, здавши аналізи сечі і крові. Тому важливо стежити за станом своїх нирок: регулярно проходити медичне обстеження, що оцінює функціональний стан нирок і вести спосіб життя, який зберігає здоров'я нирок.